Trikomonas Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Diğer adları : Trikomonas vajinalis T. vajinalis Trikomonas kültürü T. vajinalis RNA Trikomonas vajinalis DNA probu
Resmi adı : Trikomoniasis

Niçin Testi Yaptıracaksınız?
Kadında vajinal enfeksiyon yapan ve erkekte üretrit ve prostatit yapan mikrobik, tek hücreli (protozoan) parazit olan Trikomonas vajinalis kaynaklı enfeksiyonların tanısını koymak için bu test yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?
Kadında vajinal akıntı veya idrar yaparken ağrı gibi Trikomonas vajinalis enfeksiyonu semptomlarınız varsa veya erkekte sık idrara gitme ve/veya üretra akıntısı var ise bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?
Kadında bir pamuklu çubukla vajinal akıntıdan; Pap smear ; erkekte üretral akıntıdan sürüntü alınır. Diğer numune tipleri idrar veya prostat sıvısıdır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?
Hayır

Ne test edilmektedir?
Test cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan Trikomonas vajinalis enfeksiyonunu araştırmak için yapılır. Trikomonas vajinalis mikroskopik bir parazittir: kadınlarda vajinal enfeksiyona, bazı erkeklerde ise üretranın enfeksiyonuna ve prostatite yol açar.

Trikomonas oldukça yaygındır ve genç ve aktif bir cinsel hayatı olan kadınlarda en sık görülen Cinsel ilişki ile geçen hastalıklar(STD)’dan biridir. Olguların büyük bir kısmında 16-35 yaş arası kadınlar oluşturmaktadır. Uzun süren ve tedavi edilmeyen enfeksiyonlar kadında serviks dokusunda değişikliklere yol açar. Bu pap smear de tespit edilir. Gebelikte, trikomonasis erken doğum veya düşük doğum kilolu bebek gibi bir takım komplikasyonlara yol açabilir.

Trikomonas vaginalis kadında en sık vajinit yapan nedendir. Bulguları:

Vaginal ödem
Kaşınma, irritasyon
Yanma
Yeşil-sarı renkli köpüklü akıntı
Kötü koku
Ağrılı idrar yapma
Nokta kanama
Bu belirtiler bikaç günden haftaya kadar uzayabilir; ancak tedavi antibiyotikler ile kolaydır. Tedavi sırasında cinsel aktivite kısıtlanır ve aynı zamanda cinsel partnerde enfeksiyon tekrarını önlemek amacı ile tedaviye alınır.

Test için numune nasıl toplanır?
Kadınlarda pamuklu bir çubukla vajinadan sürüntü alınırken; erkeklerde pamuklu çubuk üretraya sokulur. Bazen idrar örneklerinden de bakılabilir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?
Hazırlık gerekmez.

Nasıl kullanılır?
Test Trichomonas vaginalis enfeksiyonunu teşhis etmek için kullanılır. Kadınlarda pelvik muayene sırasında vajina duvarında kırmızı yaralar görülebilir. Vajina veya üretra salgıları pamuklu bir çubukla toplanıp mikroskop altında incelenebilir, kültür yapılabilir veya parazitin varlığını tespit etmeye yönelik moleküler testler yapılabilir.

Mikroskop altındaki inceleme ile semptomların T.vajinalise ait olup olmadığı anlaşılır. Faz kontrast mikroskobu ile parazitin varlığı gösterilebilir. Yöntem basit ve hızlı olsada örnek alma hatalarından dolayı parazit görülemeyebilir.

Daha hassas bir test olan kültür ancak 7 gün içerisinde sonuç verir. Direkt floresan antikor (DFA) testi ile de trikomonas antijenleri saptanabilir.

DNA propları ile veya polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile yapılan moleküler testler en hassas ve hızlı testlerdir (genellikle 24 saat içerisinde). Örnekler Pap smear testinide içeren rutin jinekolojik muayene sırasında alınabilir.

Ne zaman istenir?
Vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı gibi Trikomonas vajinalis enfeksiyonunu düşündüren semptomlarınız varsa veya bir başka cinsel yolla bulaşan enfeksiyonunuz varsa doktorunuz trikomonas için test yapabilir. Eğer sonucunuz trikomonas ile enfekte olduğunuzu gösteriyor ise , klamidya ve gonore için test yaptırmalısınız, çünkü bu enfeksiyonlar sıklıkla beraber görülür.

Test sonucu ne anlama gelir?
Pozitif test aktif enfeksiyonunuzun olduğunu ve antibiyotik tedavisi gerektiğini gösterir.

Eğer enfekte olmuş iseniz, cinsel partnerinizin de testi yapılmalı ve tedavi edilmelidir.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?
Trikomonas cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde en sık rastlanılanıdır. Enfekte olmuş bir kişi HIV gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara da sahip olabilir bu nedenle doktorunuz bu hastalıklarla ilgili olarak da ek tetkikler isteyebilir.

Neonatal Trikomonas yeni doğanda komplikasyonlara neden olabilir.

Numunenin dışkı ile kontaminasyonu direkt bakıda T. vaginalis ile benzer görüntü veren patojen olmayan organizmaları (Pentatrichomonas hominis; genellikle Trichomonas hominis olarak bilinir) gösterebilir. Bu organizmaların varlığında tedavi gerekli değildir.

Sonuçların alınması ne kadar sürer?
Eğer doktorunuz vagina duvarında kızarıklık görürse, bir yayma hazırlayarak mikroskop altında parazitin varlığını kontrol edebilir.10 dakikada Trikomonas antijenlerini tespit eden hızlı testler bulunmaktadır. Daha ileri testler için örnekleriniz laboratuvara gönderilebilir. Moleküler yöntemler 24 saatte sonuçla verir iken bir kültür testi 7 günde sonuçlanır. Vaginal örneklerden veya erkekten alınan üretra / idrar örneklerinde T. vajinalisi tespit eden bir yöntem, sonucu bozacak mikroorganizmalar ile bulaşmayı önlerken, T. vajinalis’in büyüme gelişmesi için uygun bir besiyeri ortamı da içermelidir. Bu yöntemle 24-72 saat içinde sonuçlar elde edilir.

Doğru tedavi edilmez ise oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?
Tedavisiz veya tam tedavi edilmeyen Trikomonas kadında pelvik inflamatuar hastalık (PIH) riskini artırabilir. Erkekte kimi zaman semptomsuz hastalık, kronik enfeksiyona ve partnerde tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir.

Trikomonas nasıl önlenir?
Amerikan Sosyal Sağlık Birliğinin önleme önerileri için burayı tıklayınız.


Kaynakça : labtestsonline

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -