Trigliserit Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Diğer adları : TG TRIG
Resmi adı : Trigliserit

Niçin Testi Yaptıracaksınız?
Kalp hastalığı gelişme riskini belirlemek için yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?
Tıbbi kontrol esnasında lipit profilinin bir parçası olarak veya yüksek trigliserid düzeyleri nedeniyle tedavi görüyorsanız bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?
Koldaki bir venden alınan kan örneği.

Test için Hazırlık Gerekir mi?
Test aç iken yapılmalıdır. Testten 9-12 saat önce yemek yenmemelidir, sadece su içmesine izin verilir, alkol alımı 24 saat öncesinde bırakılmalıdır.

Ne test edilmektedir?
Bu test kanınınızdaki trigliserit düzeyini belirlemek için yapılır. Trigliserit yağın vücuttaki depo halidir. Trigliseritin çoğu vücutta yağ dokusunda bulunur. Bir miktar trigliserit kaslara gitmek üzere enerji kaynağı olması açısından kanda dolaşır.Yemek yedikten sonra kanda trigliserit miktarı artar, bu artışın sebebi bağırsaklardan emilen yağın kana geçmesidir. Kana geçen trigliseritler daha sonra depolanmak üzere yağ dokusuna giderler. Ara öğünlerde trigliseritler yağ dokusundan enerji elde etmek için salınırlar. Çoğu trigliseritler çok düşük yoğunluklu lipoproteinler ile (VLDL) kanda taşınır.

Trigliseritlerin artmış seviyesi artmış kardiyovasküler hastalık (CVD) riski ile ilişkilidir,bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Egzersiz yapılmaması, kilolu olmak, sigara kullanmak, aşırı alkol alımı, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi durumlar yüksek trigliserit miktarına sebep olabilirler.

Test için numune nasıl toplanır?
Trigliserit testi kan örneğinden yapılır. Sıkılıkla kan örneği iğne yardımıyla toplar damardan alınır.Bazen parmak ucundan damlatma yolu ile alınan örnekler taşınabilir aletlerle lipit profilini ((total kolesterol, HDL-C, LDL-C ve TG) ölçmek için kullanılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?
Test aç iken yapılmalıdır. Testten 9-12 saat önce yemek yenmemelidir, sadece su içmesine izin verilir, alkol alımı 24 saat öncesinde bırakılmalıdır.

Nasıl kullanılır?
Trigliserit tayini için yapılan kan testleri genellikle lipit profilinin bir parçasıdır ve kalp hastalığı açısından riski belirlemede kullanılır. Kalp hastalığı riski taşıyanlarda veya kalp krizi geçirmiş kişilerde veya yüksek lipit ve/veya trigiliserit açısından tedavi görenlerde lipit profilinin bir parçası olarak kullanılır.

Kalp hastalığı için bazı risk faktörleri:

sigara kullanımı
yaş (erkelerde 45 yaş ve üstü veya kadınlarda 55 yaş ve üstü)
Hipertansiyon (140/90 mmHg ve üzeri veya hipertansiyon tedavisi görenler)
Erken kalp hastalığı için aile öyküsü olanlar ( erkeklerde 55 yaşından kadınlarda 65 yaşından önce yakın akrabalarından birinde)
Diyabetus mellitus
Eğer şeker hastası iseniz trigliserit ölçümü farklı bir önem taşımaktadır, çünkü eğer kan şeker düzeyiniz kontrol altında değilse trigliserit düzeyleri oldukça yükselebilir.

Ne zaman istenir?
Lipit profili, sağlıklı yetişkinlerde her 5 yılda bir kalp hastalığı riskini değerlendirmek için tavsiye edilir ve trigiliserit düzeyini de içerir. Trigliserit testi genellikle tek başına istenmez çünkü kalp hastalığı riskini belirlemede sadece trigliserit düzeyi değil kolesterol düzeyleri (total kolesterol, HDL-C, LDL-C) de önemlidir. Fakat trigliserit düzeyleriniz yüksek çıkmışsa ve bunun için tedavi görüyorsanız o zaman tedavi takibi amacıyla tek başına trigliserit istenebilir.

Çocuklar ve adölesanlar düşük risk altında oldukları için trigliserit ve/veya lipit testleri genellikle rutinde istenmez. Fakat artmış risk faktörü varsa çocuklarda ve gençlerde de izlem için lipit profili istenebilir. Kalp hastalığı aile hikayesi, diyabet, hipertansiyon, kilolu olmak gibi risk faktörleri yetişkinlerdeki ile aynıdır. Yüksek riskli çocuklarda ilk lipit profiline 2 ile 10 yaş arasında bakılmalıdır. 2 yaşından küçük çocuklar için bu test yapılmaz.

Test sonucu ne anlama gelir?
Trigliserit genellikle açlık lipi profilinin, bir parçası olarak istenir ve doktorunuz lipit panelinin her parçası için ayrı ayrı dikkat gösterir.

Yetişkinler için trigliserit sonuçları aşağıdaki gibi gruplanır:

Uygun: 150mg/dl den küçük/1.7 mmol/L)
Sınırda yüksek: 150-199 mg/dl (1.7-2.2 mmol/L)
Yüksek :200-499 mg/dl (2.3 -5.6 mmol/L)
Çok yüksek: 500 mg/dl den yüksek (>5.6 mmol/L)
Not:Bu değerler açlık trigliserit seviyelerini gösteririr.

Yüksek trigiliserit düzeyleri kalp hastalıkları için artmış riskle ilşkilidir. Artmış düzeyler aşağıdaki sebeblere bağlı olabilir:

Fiziksel inaktivite, obezite
Sigara kullanımı
Artmış alkol kullanımı
Tip 2 diyabet veya böbrek hastalıkları gibi durumlar
Hipotiroidizm
Genetik faktörler
Trigliserit düzeyleri çok yüksek (>1000 mg/dl,11.30 mmol/L) ise pankreatit açısından artmış risk altında olduğunu gösterir.Trigiliserit düşürücü tedavi hiç vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

Çocuklarda trigliserit düzeyi gruplandırılması yetişkinlerden farklıdır bundan dolayı pediatri doktorunuzla sonuçları görüşünüz.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?
Eğer şeker hastasıysanız ve kan şekeriniz kontrol altında değil ise trigliserit düzeyleriniz oldukça yüksek çıkabilir

Kan trigliserit düzeyleri öğünlerden sonra çok hızlı yükselir, yemekten sonra 5-10 kat artış görülebilir. Açlık trigliserit düzeyleri günden güne bile belli miktarlarda değişiklik gösterir. Bu nedenle değişik zamanlarda yapılan trigliserit test sonuçlarındaki sapmalar anormal karşılanmamalıdır.

Kortikosteroidler, HIV için kullanılan proteaz inhibitörleri, beta blokerler ve östrojenler kan trigliserit seviyelerini artırabilir.

Trigliserit seviyelerini düşürmek için ne gibi stratejiler uygulanabilir?
Bir çok insanda trigliserit düzeylerinin yüksekliği diyabet, obesite, böbrek yetmezliği veya alkolizm gibi bir başka hastalıkla ilişkilidir,bu yüzden strateji primer sebebe yöneliktir. Trigliserit yüksekliği çoğunlukla, eğer bir başka hastalıktan kaynaklanmıyorsa, kolesterol yüksekliği ile birliktedir. Tedavide hem trigliseridin hem de kolesterolün düşürülmesi amaçlanır.Yaşam tarzı değişiklikleri sağlıklı diyet,egzersiz yapımı genellikle primer stratejidir.Eğer bunlar başarılı olmazsa genellikle statinler kullanılır.Daha fazlası için Diyet ve Yaşam Stili Önerileri sitesini ziyaret ediniz.

Evde kendim trigiliserit düzeyimi ölçebilirmiyim?
Trigliserit düzeylerini içeren evde kullanım için birkaç ürün piyasada var. İki şekilde ev testleri vardır bunlar kan örneğini alıp laboratuvara yollayarak sonucun takip edildiği tip ve evde hem kanı alıp hemde ölçümün yapıldığı tip. Eğer bunlardan herhangi birini kullanacaksanız bu makaleyi okumak isteyeceksiniz: Ev testleri ile hastalar sağlıklarının sorumluluğunu üzerine alıyorlar.

VLDL nedir ve trigliserit ile ilişkisi nedir?
VLDL, 3 majör lipoprotein parçasından biridir. Diğerleri HDL ve LDL dir. Bunların her biri belli oranlarda kolesterol, protein ve trigiliserit içerir ve bunların içerikleri tiplerine gore değişir. LDL en fazla kolesterol içerenleridir, HDL en fazla protein içerenleridir. VLDL en fazla trigiliserit içerenleridir. VLDL dolaşımdaki trigiliseritin çoğunu taşır ve VLDL kolesterol miktarını tayin etmek için kabaca trigliserit (mg/dl) miktarını 5 e bölmek yeterlidir. Bu hesap trigliserit miktarı 400 mg/dl den büyükse doğru olmaz.Artmış trigliserit düzeyleri artmış kalp hastalığı ve felç riski ile beraberdir.


Kaynakça : labtestsonline

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -