Temel Metabolik Panel Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Diğer adları : TMP
Resmi adı : Temel Metabolik Panel

Nedir?
Temel Metabolik Panel (TMP) doktorunuza böbrekleriniz, kan şekeriniz, elektrolit, asit/baz dengeniz hakkında önemli bilgiler veren ve sıklıkla istenen testler panelidir. Anormal sonuçlar, özellikle anormal sonuçların kombinasyonu, ele alınması gereken bir sorunu gösterebilmektedir.

TMP içeriği:

Glukoz (kan şekeri)
Kalsiyum
Artmış ve azalmış düzeyleri önemli olabilir.

Elektrolitler

Sodyum
Potasyum
CO2 (karbon dioksit, bikarbonat)
Klorür
Dört molekül arasındaki denge gibi sodyum ve potasyum konsantrasyonları da vücut tarafından sıkıca ayarlanmaktadır. Elektrolit dengesizliği çok çeşitli akut ve kronik rahatsızlıklar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Nadiren yalnızca klorür ve CO2 testleri istenmektedir.

Böbrek Testleri

BUN (kan üre azotu)
Kreatinin
BUN ve kreatinin böbrekler tarafından kandan temizlenen atık ürünlerdir. Kanda artan düzeyleri böbrek fonksiyonlarında geçici veya kronik bir azalmaya işaret edebilir. Genellikle TMP’den bağımsız olarak ikisi birlikte istenmektedir.

Test için örnek nasıl toplanır?
Kolunuzun bir damarından alınan kan numunesi alınır. Kan alınmadan 10-12 saat öncesinden itibaren aç kalıp kalmamanız gerektiğini doktorunuza sorun. TMP isteme nedenine göre aç kaldıktan sonra veya rastgele bir zamanda kan alınabilir.

Nasıl kullanılır?
Hastaneye yatırılmış veya hipertansiyon ve hipokalemi gibi bazı bilinen rahatsızlıkları olan hastaları takip için TMP ‘den yararlanılır. Doktorunuz TMP’nin iki veya daha fazla sayıda bileşenini izlemekle ilgiliyse daha fazla bilgi sağladığı için TMP’nin tümünü isteyebilir. Alternatif olarak doktorunuz kan şekeri, potasyum veya kalsiyumu takip ederken bu testleri tek tek isteyebilir. Sodyum, klorür ve CO2‘i takip için elektrolit panelini isteyebilir. Doktorunuz daha fazla bilgi isterse TMP’i de içeren 14 testlik bir grubu kapsayan Kapsamlı Metabolik Paneli (KMP) isteyebilir.

Ne zaman istenir?
Bileşenleri böbreklerinizin, elektrolit ve asit/baz dengenizin, kan şekeriniz ve kalsiyum düzeylerinizin o anki durumu hakkında doktorlara önemli bilgiler verdiğinden TMP sıklıkla hastanenin acil servis ortamında istenmektedir. Bu test sonuçlarında anlamlı değişiklikler böbrek yetmezliği, insülin şoku veya diyabet koması, solunum sıkıntısı veya kalp ritmindeki değişiklikler gibi acil sorunlara işaret edebilir.

Rutin sağlık muayeneniz için doktoru gördüğünüz zaman da bu test istenebilir.


Kaynakça : labtestsonline

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -