Psikoloji kaynaklı cinsel sorunlar

İnsan neslinin devamlılığının sağlanması amacı taşıyan cinsellik, tüm insanlarda doğumdan itibaren var olan bir dürtüdür. Uyumak, beslenmek gibi doğal bir ihtiyaç olan cinsellik insan yaşamının vazgeçilemez bir parçasıdır. Eşler arasındaki iletişimi ve ilişkide mutluluğu etkileyen faktörlerden bir tanesi düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşamdır. Çeşitli nedenlerle eşlerden birinde veya her ikisinde oluşabilecek cinsel yaşama dair sorunlar, ilişkiyi sarsabileceği gibi eşlerde özgüven eksikliği ve depresyon gibi pek çok soruna yol açabilir. Son yıllarda yapılan araştırmaların da gösterdiği üzere her 3 bireyden 1 tanesi cinsel yaşama dair sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Cinsel sorunların nedenleri

Ülkemizde ve tüm dünyada sıklıkla görülen cinsel sorunların yaygın nedenleri arasında:

  • Çocukluktan itibaren maruz kalınan geleneksel dayatmalar
  • Yanlış yetiştirilme koşulları
  • Bozulmuş beden algısı ve düşük öz saygı
  • Çekingenlik
  • Özgüven eksikliği
  • Eşler arasında çatışmalar
  • Geçmişte yaşanan travmatik anılar
  • Cinsel yönelim kaynaklı problemler
  • Fizyolojik sorunlar gibi pek çok faktör sayılabilir.

Fakat genel olarak cinsel problemlerle karşı karşıya olan bireylerin büyük bir çoğunluğunda bu durumun temel nedeninin psikolojik etmenler olduğu söylenebilir.

Psikoloji nedenlerden kaynaklanabilen cinsel sorunlar

Cinsel sorunlar erkek – kadın ayrımı gözetmeksizin hem ülkemizde hem de dünyada oldukça sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer alır. Birçoğu psikolojik nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan cinsel problemleri doğru bir tedavi süreci ile tamamen önlemek mümkün olabilmektedir.

Kadınlarda görülen psikolojik kaynaklı cinsel sorunlar

VAJİNİSMUS

Kadınlar arasında en yaygın görülen cinsel sorunlardan bir tanesi olan vajinismus, cinsel birleşme esnasında kadın cinsel organının istemsiz şekilde kasılarak erkek cinsel organının girişine izin vermemesidir. Hastalığın temelinde çoğunlukla ilişkiden korkma, cinsellik konusunda baskıcı bir toplum içerisinde yetişmiş olma gibi psikolojik etmenler yatmaktadır. Vajinismus hastalığının tedavisinde hekim tarafından verilen tıbbi tedaviye ek olarak psikolojik tedavi uygulanması şarttır. Bu şekilde uygulanacak doğru bir tedavi süreci sonucunda vajinismus hastalığının yüzde yüze kadar önüne geçilebilmesi mümkün olabilmektedir.

ORGAZM BOZUKLUĞU

Kadınlar arasında sıklıkla görülen bir diğer cinsel sorun orgazm bozukluğudur. Orgazm, kadınlarda ve erkeklerde cinsel ilişki sırasında duyulan hazzın en yüksek seviyeye erişmesi durumuna verilen isimdir. Pek çok kadın hayatı boyunca hiç orgazm olmayabileceği gibi orgazm olabilir de. Orgazm bozukluğu olarak bilinen bu durum; cinsel hayat hakkında bilgisizlik, baskı altında yetişme gibi psikolojik nedenlerden kaynaklanır ve psikolojik destek ile bu sorunu önlemek ve çözmek mümkündür.

Erkeklerde görülen psikolojik kaynaklı cinsel sorunlar

SERTLEŞME (EREKSİYON) BOZUKLUĞU

Erkeklerde penisin cinsel ilişki için yeterli seviyede sertleşememesi veya sertleşmenin geç oluşması ereksiyon bozukluğu olarak adlandırılır. Yaş ilerledikçe ereksiyon bozukluğunun görülme sıklığında da artış gözlenir. Genç yaşta görülmesinde ise olası fizyolojik problemlerin yanı sıra yoğun iş hayatı ve stres, önceki dönemde yaşanmış cinsel başarısızlıklar ve partnerini tatmin edememe korkusu gibi psikolojik sorunlar rol oynayabilir.

ERKEN VE GEÇ BOŞALMA

Erkeklerde cinsel birleşme sağlanamadan, cinsel birleşme sağlandıktan hemen sonra veya cinsel ilişkide partnerini tatmin edemeden önce boşalma, erken boşalma olarak adlandırılır. Erken boşalmaya oranla çok daha nadir olarak görülen geç boşalma ise cinsel ilişkide erkeğin orgazma ulaşabilmesi için çok uzun bir süre geçmesi gerekmesi veya cinsel ilişki sırasında boşalma için mastürbasyona ihtiyaç duyma gibi durumlara verilen isimdir. Her iki durumun da nedenleri arasında sağlık sorunları ve psikolojik etmenler rol oynayabilir. Tedavide ürolog muayenesi ve tedavisinin yanı sıra psikolojik tedavi de yer almalıdır.

Kadın ve erkeklerde ortak olarak görülen psikolojik kaynaklı cinsel sorunlar

CİNSEL İSTEKSİZLİK VE CİNSEL FOBİ

Kadın ve erkekler arasında ortak olarak görülen bir sorun olan cinsel isteksizlik, eşler arasındaki ilişkiyi oldukça kötü yönde etkileyebilen bir durumdur. Yoğun iş temposu, stresli yaşam, cinsel fobi ve yaşanan kötü cinsel deneyimler, her iki cinste de cinselliğe karşı isteksizlik gelişmesine yol açabilir. Altta yatan herhangi bir hormonal veya fizyolojik hastalık olmaması durumunda sorunun kaynağının tamamen psikolojik olduğu söylenebilir.

AĞRILI CİNSEL BİRLEŞME

Kadınlarda cinsel birleşme sırasında, erkeklerde ise sertleşme ve ilişki sırasında ağrı hissetme ağrılı cinsel birleşme olarak adlandırılır. Bu sorunu yaşayan erkek hastalar üroloji, kadın hastalar ise jinekoloji uzmanları tarafından detaylı şekilde muayene edilmelidir. Herhangi bir problemin olmaması durumunda yukarıda belirtilen cinsel isteksizlik ve fobi gibi diğer sorunlardan kaynaklı olarak da bu durumun yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı şekilde stres kaynaklı olarak cinsel bölgedeki kaslarda aşırı kasılma görülmesi de ağrılı cinsel birleşmeye yol açabilir.

Eğer siz de yukarıda belirtilen cinsel sorunlardan herhangi biri veya birkaçı ile karşı karşıya iseniz; ürolog veya kadın hastalıkları uzmanı tarafından detaylı bir muayeneden geçtikten sonra gerekli görülürse psikolojik destek de alarak bu sorunların önüne geçebilirsiniz.


Kaynak Bilgisi : MedicalPark

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -