PRP ile yumurtalık gençleştirme nedir?

PRP(platelet açısından zengin plazma) ile yumurtalık gençleştirme kadınlarda görülen kısırlığın tedavisi için yenilikçi bir çözümdür. PRP, yüksek seviyede trombosit içeren ve büyüme faktörleri konsantrasyonunun plazmadan 3 ila 5 kat daha fazla olduğu kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir üründür. Yumurtalık gençleştirme işlemi, hazırlanan PRP’nin yumurtalıklara enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

Kadınların yumurtalıklarında menopoz sonrası dönem dahil her zaman yumurta bulunur. Fakat bu yumurtaların çoğu veya tümü uyku durumundadır. Yumurtalık gençleştirme, yumurtalık olgunlaşması ve yumurtalık içindeki gelişmeyi tekrar uyandırmayı amaçlayan yenilikçi bir işlemdir. Yumurtalık gençleştirme işlemi, farklı yöntemlerle yapılabilir. Bu amaçla PRP, kök hücre enjeksiyonu, ozon terapisi, cerrahi yumurta aktivasyonu gibi farklı teknikler kullanılabilir.

PRP ile yumurtalık gençleştirme nedir?

PRP ile yumurtalık gençleştirme, kişinin kendi kanından elde edilen kan ürünü enjeksiyonu ile yumurtalıkların aktive edilmesi işlemidir. İngilizcedeki ‘platelet rich plasma’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan PRP, son yıllarda geniş bir tıbbi hastalık yelpazesi için ameliyatsız çözüm sunan bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaya başlanmıştır. PRP, yaygın olarak ortopedi ve spor hekimliğinde, tendinit, artrit, burkulma ve bağlarda yırtılma gibi kas-iskelet sistemi hastalıklarında doğal iyileşmenin teşvik edilmesi yoluyla ağrıyı azaltmak için kullanılır. Kısırlık tedavisinde de yumurtalık gençleştirme ve rahim iç zarı problemlerinin tedavisi de dahil çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Vücutta bulunan ve olgun hücrelerin öncüsü olan kök hücreler, uygun bir uyarıcı ajan ile yumurta dahil insan vücudundaki herhangi bir hücreye dönüşebilir. Kadınlarda yumurtalıklarda da kök hücreler vardır. Kişilerin kendi kanından elde edilen PRP büyüme faktörleri salgılayan trombosit bakımından zengindir ve yumurtalıklara enjekte edildiğinde kök hücreleri uyararak yumurtaya dönüşmelerini sağlayabilir.

PRP ile yumurtalık gençleştirme işlemi nasıl yapılır?

​​​​​​PRP ile yumurtalık gençleştirme süreci, doğal yoldan gebelik elde edilmesiyle sonuçlanan iki adımda gerçekleştirilir. Bu adımlar şunları içerir:

  • PRP’nin Hazırlanması: Öncelikle hastanın toplardamarından bir miktar kan içinde pıhtılaşma önleyici bulunan bir tüpe alınır. Daha sonra tüp santrifüj cihazına yerleştirilir. Bu cihaz hızla dönerek kanın bileşenlerine ayrılmasını sağlar. Böylece beyaz kan hücreleri ve trombositler, santrifüjleme yoluyla kırmızı kan hücrelerinden ve serumdan ayrılır. Bu işlem ortalama 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır ve kan üç katmana ayrılır. Bunlar trombositler ve beyaz kan hücreleri içeren üst katman, beyaz kan hücreleri bakımından zengin ince bir orta katman ve kırmızı kan hücreleri içeren bir alt katmandır. Üst ve orta tabakalar boş bir steril tüpe aktarılır ve tekrar santrifüj edilir. Üst üçte ikilik kısmı atılır, dipte kalan kısmı karıştırılarak homojenize edilir. Böylece tedavide kullanılacak PRP kullanım için hazır hale gelir.
  • PRP Enjeksiyonu: Yumurtalık gençleştirme işleminin bir sonraki aşaması, elde edilen PRP’nin yumurtalıklara enjekte edilmesidir. Bu işlem transvajinal ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilir. İşlem hastanın ağrı duymaması için propofol adlı bir anestezik ajanla sedasyon altında yapılır.

Yumurtalık gençleştirme için adaylar kimlerdir?

Yumurtalık gençleştirme tedavisi, fiziksel sağlığı iyi olan ve geçirilmiş kanser öyküsü olmayan kadınlara aşağıdaki durumlarda uygulanabilir:

  • Düşük yumurta rezervine ve düşük Anti-Müllerian Hormon (AMH) seviyesine sahip olanlar,
  • Erken yumurtalık yetmezliği olanlar,
  • 35 yaş üstü kısırlık problemi yaşayanlar.

PRP enjeksiyonları ayrıca, embriyonun rahim iç yüzeyine tutunmasını zorlaştıran rahim iç zarında incelik, rahim içinde yapışıklık ve rahim iç zarı kalınlaşma gibi sorunlar yaşayan kadınlarda da olumlu etkilere sahiptir.

PRP ile yumurtalık gençleştirme işlemi için zamanlama

​​​​​Düzenli veya düzensiz periyotları olan kadınlarda, işlem için en uygun zaman dilimi adet döneminin hemen bitimi veya yumurtalıklarda folikül gelişiminden hemen önce, siklusun erken dönemidir. Uygulamadan sonra yumurtalıklarda yeni yumurta oluşup oluşmadığını izlemek için adet gören kadınlarda adet sırasında, adet görmeyen kadınlarda ise her ay düzenli aralıklarla AMH, FSH, LH ve Estradiol düzeyleri ölçülür.


Kaynak Bilgisi : MedicalPark

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -