Meniere nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Meniere, iç kulakta aşırı basınç nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, iç kulakta bulunan denge organının etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Meniere hastalığında görülen üç ana belirti; beklenmedik ani vertigo atakları, kulak çınlaması ve işitmede azalmadır.

Meniere hastalığı tam olarak tedavi edilemez, fakat atakların şiddeti ve sıklığı ilaçlarla azaltılabilir. En sık olarak 40 ila 60 yaşları arasındaki kadınlarda görülen hastalık yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Fransız doktor Prosper Menière tarafından 1861’de tanımlanan hastalığa onu tanımlayan doktorun adı verilmiştir.

Meniere hastalığı nedenleri nelerdir? 

Meniere hastalığının nedeni henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Hastalığın ortaya çıkışında kalıtımın bir rol oynayıp oynamadığı ya da daha önceki bir travmatik iç kulak hasarının Meniere hastalığına neden olup olamayacağı hala tartışılmaktadır.

İç kulakta bulunan salyangoz şeklindeki denge organı 3 bölümden oluşur. Bu bölümlerin ikisi perilenfatik sıvı adı verilen potasyum bir sıvı ile doludur. Bu sıvının çeşitli faktörlere bağlı olarak aşırı üretimi iç kulakta basınç artışına yol açarak Meniere hastalığına neden olur. Sebebi tam olarak bilinmese de bazı alerjiler ya da enfeksiyonların sıvının aşırı üretimine neden olduğu düşünülmektedir.

Meniere hastalığı belirtileri nelerdir? 

Meniere hastalığının tipik özelliği, tinnitus ve tek taraflı işitme kaybı ile birlikte vertigonun da eşlik ettiği atakların olmasıdır. Vertigoda hastalar, çevre etraflarında çok hızlı bir şekilde dönüyormuş gibi hissederler. Vertigo kişinin yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Baş dönmesi bazı hastalarda mide bulantısı ve hatta kusmaya yol açabilir.

Hastaların en çok şikâyet ettikleri belirti şüphesiz vertigodur. Çünkü herhangi bir belirti vermeden başlar ve saatlerce ve hatta günlerce bile devam edebilir. İşitme kaybı kalın sesleri duymada sıkıntı ile kendini gösterir. İşitme kaybı başlangıçta sadece atakla birlikte görülürken ilerleyen yıllarda ataktan sonra da kalıcı bir hale gelebilmektedir. Çoğu hasta ataklar sırasında kulakta bir basınç hissi de tarif eder.

Meniere hastalığının bu ana özelliklerine ek olarak, hastalar genellikle solgun görünürler ve terlemeden de şikâyet ederler. Gözlerde tıbbi olarak nistagmus adı verilen bir titreme bulgusu vardır. Meniere hastalığında ataklar aniden ve beklenmedik bir anda ortaya çıkar. Bu ataklar sıklıkla 10 ila 20 dakika kadar sürmektedir. Fakat bazen saatler ya da günlerce devam edebilir. Beklenmedik ataklar nedeniyle hastalarda depresyon ve anksiyete belirtileri ortaya çıkabilir. Bu da Meniere ataklarını tetikleyerek kısır döngüye neden olabilmektedir.

Meniere hastalığı tanısı nasıl konulur? 

Meniere tanısı için bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak gerekir. Tanı için doktor öncelikle hastanın şikâyetlerini, hastalık geçmişini ve ailede bulunan hastalıkları sorgular. Yaralanma veya enfeksiyon gibi diğer nedenleri dışlamak için, doktor hastanın kulaklarını özel aletler kullanarak iyice inceler. Daha sonra ise işitme testi, denge testi ve MRG ya da bilgisayarlı tomografi gibi beyin görüntüleme yöntemleri ile tanıyı doğrulamaya çalışır. İç kulaktaki artmış sıvı basıncını ölçen Elektrokokleografi adı verilen bir yöntemle bazı hastalarda basınç artışını takip etmek de mümkündür.

Meniere hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? 

Meniere hastalığının nedeni bilinmediğinden kesin tedavisi henüz yapılamamaktadır. Fakat belirtilere yönelik olarak uygulanan pek çok tedavi seçeneği bulunur. Tedavide amaç belirtileri tolere edilebilir seviyeye indirmek ve mümkün olan en hızlı iyileşmeyi sağlamaktır. Doktorlar, kan dolaşımını teşvik eden infüzyon solüsyonları uygulanmasına ek olarak, bulantı ve kusmayı gidermek için ilaçlar reçete ederler.

Hastalar sıklıkla ilaç tedavisinden fayda görmektedirler. İlaç tedavisine başlanmasından yaklaşık 1 sene sonra ataklar neredeyse tamamen ortadan kalabilmektir. Bu tedavilerin yanı sıra hastaya psikolojik destek verilmesi de önem taşımaktadır. Kendinizde veya yakınlarınızda Meniere hastalığının belirtilerini gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurarak tanı ve tedavi konusunda destek alabilirsiniz.


Kaynak Bilgisi : MedicalPark

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -