Lökosit Sayısı Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Diğer adları : WBC sayısı Beyaz kan hücresi sayısı
Resmi adı : Beyaz kan hücresi sayısı

Niçin Testi Yaptıracaksınız?
Doktorunuz, lökositlerin (WBC) üretimini etkileyen bir hastalık veya enfeksiyon olduğunu düşünürse ve tedaviyi izlemek isterse bu teste başvurabilir.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?
Tam kan sayımının bir parçası olarak birçok farklı nedenle istenebilir.

Gerekli Numune Nedir?
Yetişkinler için koldaki bir toplardamardan, çocuklar için parmak ucundan, yenidoğanda topuklardan kan örneği alınmalıdır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?
Hayır. Gerekmez

Ne test edilmektedir?
Lökosit (WBC) sayısı, kan örneğindeki beyaz kan hücre sayısını gösterir. Anormal olarak düşük veya yüksek olması bir hastalığın varlığını gösterir. Lökositler kemik iliğinde üretilir ve vücudu enfeksiyona karşı korur, immün cevaba yardım ederler. Eğer bir enfeksiyon gelişmişse, lökositler enfeksiyona neden olan bakteri, mantar, veya virüse saldıracak ve onları yok edecektir.

Test için numune nasıl toplanır?
Erişkinde koldaki bir toplardamardan, erişkin ve çocukta başparmaktan ve yenidoğan da topuktan alınan kanda çalışılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?
Test hazırlığına ihtiyaç yoktur.

Nasıl kullanılır?
Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar veya ilaçlar, örneğin HIV, kemoterapi veya radyasyon terapisi lökositte (WBC) düşüşe neden olur. Lökosit sayısı bu hücrelerdeki tehlikeli düşüşü belirler. Lökosit sayısı bir enfeksiyonun veya löseminin varlığını belirlemede kullanılır. Çeşitli tedavilere vücudun yanıtını izlemeye de yardımcı olur ve kemik iliği fonksiyonunu gösterir.

Ne zaman istenir?
Lökosit (WBC) sayısı tam kan sayımının bir parçası olarak istenir. Bazı durumlarda hastalığın düzelmesini takip etmek için de istenir.

Test sonucu ne anlama gelir?
Lökosit (WBC) sayısının artması lökositoz olarak adlandırılır. Bu durum bakteriyel enfeksiyon, inflamasyon, lösemi, travma, yoğun egzersiz veya stresin sonucunda olabilir.

Lökosit sayısında azalma ise lökopeni olarak adlandırılır. Kemoterapi, radyasyon terapisi ya da bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok durumun sonucunda olabilir.

Sayılardaki azalmanın veya artışın anormal düzeylerde sürmesi, durumun kötüye gittiğini gösterir. Normale dönen sayılar iyileşmeye işaret eder.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?
Hamileliğin son ayı ve doğum lökosit (WBC) sayısının artışı ile ilişkilendirilebilir.

Eğer dalağınızın alınmış ise, kalıcı, hafif- orta düzeyde artmış lökosit sayısınına sahip olabilirsiniz.

Lökosit sayısı sabah saatlerinde daha düşükken, öğleden sonra yükselir. Lökosit sayısı yaşa da bağımlıdır. Normalde yenidoğanlar ve bebeklerde lökosit sayısı yetişkinlere göre daha yüksektir. Yaşlılarda enfeksiyona cevap olarak lökositoz görülmemesi sık görülen bir durumdur . Alınan birçok ilaç lökosit sayısını azaltır veya arttırır.

Sigara içmekte lökosit sayında artışa neden olabilir.

Lökosit’in (WBC) farklı tipleri var mı?
Evet. Nötrofiller, lenfositler, monositler, eozinofiller,ve bazofiller olmak üzere beş tane tipi vardır.

Anormal lökosit (WBC) düzeyleri nasıl tedavi edilir?
Tedavi nedene bağlıdır. Artmış lökosit sayısına neden olan enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir. Bir kez enfeksiyon iyileşmişse, lökosit seviyeleri normale dönecektir. Lösemiler ise kemoterapi ve diğer tedavileri gerektirir.


Kaynakça : labtestsonline

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -