Hamilelikte sağlık

Hamilelik fizyolojik bir süreçtir ve hastalık değildir. Bu nedenle prensip olarak bir kadın için normal şartlarda sağlıklı olan ve ona iyi gelen şeyler hamilelik için de geçerlidir. Hamilelik “iki kişilik” bir süreç olmakla birlikte, anne iki kişilik yemek zorunda değildir, çünkü bu süreçte ek enerji ihtiyacı çok fazla değildir. Bununla birlikte folik asit, d vitamini ve demir gibi vitamin ve mineral takviyesi ile birlikte yeterli, dengeli ve çok yönlü bir beslenme anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte sağlıklı besinler tüketen anne adayları bebeklerinin en iyi şekilde gelişmesi için iyi bir temel oluşturmuş olurlar. Sağlıklı hamilelik süreci için anne adaylarının dikkat etmesi gereken davranışlardan en önemlilerini aşağıda başlıklar halinde okuyabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek

Hamileliğiniz boyunca mutlaka daha fazla yemek zorunda olmasanız bile, dengeli ve sağlıklı bir diyet önemlidir. Diyetinizin günlük olarak sebze ve meyve içerdiğinden ve her gün karbonhidrat (tercihen tam tahıl), protein (balık, et, yumurta, fındık veya baklagiller), süt ve süt ürünleri tükettiğinizden emin olmanız gerekir.

Gebelikte beslenme sırasında gereksiz kalori almamaya dikkat etmeniz aşırı kilo almamak için iyi olacaktır. Özellikle muz, üzüm gibi bazı meyveler ve kuruyemişler yüksek kalorili olabilir. Hamilelikte sağlıklı kilo alımı, düzenli gebelik takibi ile yakından izlenebilir.

Düzenli egzersiz yapmak

Düzenli egzersiz size ekstra kilonuzu taşımanız ve doğum stresini daha iyi yönetmeniz için ihtiyaç duyacağınız gücü ve dayanıklılığı verir. Ayrıca gebelikte düzenli egzersiz yaptığınızda doğum sonrasında eski formunuza dönmeniz daha hızlı ve kolay olacaktır.

Egzersiz aynı zamanda endorfin olarak adlandırılan mutluluk hormonu salgısı ile pozitif bir ruh halinde olmanıza yardım eder. Gebelik süresince tehlikeli olmayan yürüyüş, yüzme, su aerobiği ve yoga gibi hafif sporların tercih edilmesi daha uygundur.

Alkol kullanımından kaçınmak

İçtiğiniz her alkol damlası doğrudan kanınızdan plasentaya geçerek bebeğinize ulaşır. Bu nedenle, birçok uzman hamile kadınların alkolden tamamen uzak durmasını önermektedir. Alkol kullanan gebe kadınlar, fetal alkol sendromu olan bir bebek doğurma riski taşır. Bu hastalığı olan bebekler; büyüme geriliği, zihinsel gelişimde gecikme, davranış bozuklukları ve kalp kası rahatsızlıklarından muzdariptir.

Sigaradan uzak durmak

Sigara içen hamile kadınlarda düşük, erken veya ölü doğum riski ve ani bebek ölüm oranı artmıştır. Araştırmalar hamilelik sırasında günde 20 veya daha fazla sigara içen kadınların yarık dudak veya yarık damaklı bir çocuğu doğurmasının daha muhtemel olduğunu göstermiştir.

Hamile kalmadan önce sigarayı bırakmak bebeğinizin sağlıklı gelişimi için en doğru seçim olacaktır. Ancak bunu başaramazsınız bile hamileliğiniz sırasında daha az içtiğiniz her sigara bebeğinizin sağlığı için bir adım olacaktır.

Yeterince dinlenmek

Hamileliğin birinci ve üçüncü trimesterlerinde hissettiğiniz yorgunluk vücudunuzun size istirahat etmeniz konusunda bir uyarısıdır. Günün ortasında yapacağınız küçük bir şekerleme, size göze alamayacağınız bir lüks gibi görünebilir, ancak bu siz ve bebeğiniz için faydalı olacaktır. Uyumasanız bile yatağınızda uzanıp rahatlatıcı bir müzik dinlemek ya da kitap okumak size iyi gelecek ve enerjinizi yüksek tutmanıza yardım edecektir. Yoga, masaj, germe ve nefes alma egzersizleri gibi rahatlama teknikleri stresi azaltır ve geceleri daha iyi uyumanızı olanaklı kılar.


Kaynak Bilgisi : MedicalPark

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -