Doğum Sancısı

Doğumun yaklaştığının habercisi olan doğum sancısı, her anne adayında farklı şekilde görülür. Gebeliğin son dönemlerinde oluşan kasılmalar ile başlayan süreç, doğumun yaklaşmasıyla birlikte sıklaşır, hissedilen her kasılmanın şiddeti bir öncekine göre artar ve süresi uzar. Zaman zaman yalancı kasılmalar olarak tabir edilen Braxton Hicks kasılmalarıyla karıştırılabilen doğum sancısı, rahim ağzında açılmayla karakterizedir. Tıp dilinde uterus olarak tanımlanan rahmin sıkılaşma, daralma ve sonrasında eski hâline dönmesiyle oluşan doğum sancılarına pek çok farklı belirti eşlik eder. Doğum sancısı belirtileri konusuna geçmeden önce sıklıkla sorulan “Doğum sancısı nedir?” sorusunu yanıtlamak gerekir.

Doğum sancısı nedir?

Doğum sancısı, doğumun yaklaşmasıyla birlikte görülen doğum semptomlarından biridir. Doğum sancısı çoğunlukla, Braxton Hicks kasılmalarıyla karıştırılır. Halk arasında yalancı kasılma olarak da bilinen Braxton Hicks kasılmaları, 30 ila 45 saniye kadar sürer. Uterusun üst kısmında hissedilen yalancı doğum sancısı, bir süre sonra aşağı doğru iner. Anne adayının gereksiz yere stres olmasına ve kaygı duymasına yol açan Braxton Hicks kasılmaları, doğuma hazırlık sancısı olarak da tanımlanabilir. Gerçek doğum sancıları, ağrılı, düzenli ve uzun süreliyken yalancı sancılar, ağrısız ve düzensizdir. Gerçek doğum sancısı hissedildiğinde rahim ağzı açılır. Doğumun başlamak üzere olduğunun bir belirtisi olan doğum sancısı, diğer tüm sancılardan farklıdır. Gerçek doğum sancısı başladığında ağrı oldukça şiddetlidir ve bu durum anne adayı tarafından kolayca fark edilir. Var olan kasılmanın gerçek doğum sancısı olduğunu anlamanın bir diğer yolu da gerçek doğum sancının pozisyon değişimiyle ya da masajla geçmemesidir. Gebeliğin 38 ila 42. haftaları arasında olması beklenen doğum sancıları, giderek daha sık aralıklarla hissedilir. Sancı, özelikle ilk doğumunu yapacak olan anne adayları tarafından daha erken dönemde hissedilebilir. Sıklıkla merak edilen “Doğum sancısı nasıl olur?” sorusundan önce “Doğum sancısı nasıl başlar?” sorusunu cevaplamak gerekir.

Doğum sancısı nasıl başlar?

Doğum sancısı, doğum anının yaklaştığının bir habercisidir. Braxton Hicks kasılmalarıyla başlayan doğum sancıları, zaman içinde düzenli, ağrılı ve şiddetli hâle gelir. Doğumun bir provası olduğu düşünülen yalancı doğum sancısı, doğumun başladığının göstergesi değildir. Yalancı doğum sancısı pozisyon değişimiyle ya da masajla geçer ve ağrıya yol açmaz. Bu sancıların başladığı fark edildiğinde uzanarak sakin bir şekilde dinlenilmelidir. Rahmin kendi doğal yapısını korumak ve plasentaya kan akışını rahatlatmak için yaşanan bu kasılmalar, anne adayı için prova niteliğindedir. Ancak gerçek doğum sancısı sırasında rahim kasılmaları daha sık, şiddetli ve ağrılıdır. Doğum sancısına ek olarak kişi sırt ağrısından şikayet edebilir. Anne adayının sırtında bir ağırlık varmış gibi hissetmesine yol açan bu durum regl döneminde hissedilen ağrılardan daha yoğun ve farklıdır. Sancının oluşma sıklığı ve şiddeti giderek artar. Anne adayının hareket etmesiyle ya da istirahatle geçmeyen sancı, doğum gerçekleşene kadar devam eder. Bu süreçte farklı doğum belirtileri de görülebilir.

Doğum sancısı belirtileri nelerdir?

Gebeliğin son dönemlerinde hissedilmeye başlanan doğum sancıları, anne adaylarının panik olmasına yol açsa da bu durum normal bir süreçtir. İlk hissedilen sancılar, Braxton Hicks kasılmalarıdır. Gebeliğin son dönemine yaklaşıldıkça pozisyon değişimiyle geçmeyen, sıklığı ve şiddeti artan sancı türü, gerçek doğum sancısıdır. Doğum sancısı ağrılıdır ve anne adayı bu sancıyı, Braxton Hicks kasılmalarından kolaylıkla ayırt edebilir. Doğum sancısına ek olarak anne adayının vücudunda farklı değişimler meydana gelir. Doğum belirtileri olarak da tanımlanabilen bu semptomlar, serviksin değişimiyle başlar. Rahim ağzının yumuşaması ve genişlemesiyle gerçekleşen bu durum, daha önce doğum yapan anne adaylarında daha belirgindir. Ancak gebeliğinin son döneminde olan ve ilk kez doğum yapacak anne adaylarının da serviksi yaklaşık olarak 1 cm. kadar açılabilir. Bir diğer belirti ise vajinal akıntıda görülen değişimdir. Doğumun yaklaşmasıyla birlikte görülen bu durum, nişan gelmesi olarak da tanımlanabilir. Gebelik süresince rahim ağzını tıkaç gibi kapatan doku, doğum sancılarına bağlı olarak düşer. Kanlı akıntı şeklinde gerçekleşen bu durum, doğumun başladığının habercisi olmasa da hekime bildirilmelidir. Doğum sancılarının devam etmesine, bebeğin hareketlenmesine ve özellikle vücut tarafından salgılanan oksitosin hormonuna bağlı olarak vajinadan bol miktarda su gelebilir. Doğumun 12 ila 24 saat içinde başlayacağının bir göstergesi olan su gelmesi durumunda da hekim bilgilendirilmeli ve doktorun verdiği talimatlara göre hareket edilmelidir. Doğumun yaklaştığının göstergesi olan doğum sancısı, doğum gerçekleşene kadar devam edebilir. Ancak doğum sancılarının başlamasının ardından nişan gelmesi ve suyun gelmesi gibi durumlar da görülebilir. Doğum suyunun gelmesi her anne adayında görülen bir durum değildir. Bazı bebeklerin içinde bulundukları su dolu kese, doğuma kadar sağlam kalabilir. Dolayısıyla doğum sancılarının başlamış olması anne adayının panik olmasını gerektirmez.

Doğum sancısı nasıl olur?

Gebeliğin son döneminde başlayan kasılmalar, giderek sıklığını artırır ve düzenli hâle gelir. Her doğum sancısı, bir öncekine kıyasla daha şiddetli olur. Başlangıç döneminde hissedilen sancı, bel ya da sırt bölgesine vuran regl sancıları gibiyken doğum yaklaştığında hissedilen kasılmalar daha şiddetlidir ve daha uzun sürer. Sıklığı gitgide artan doğum sancıları, her 3 ila 5 dakikada bir hissedilir hâle gelir. Kasılmaların sıklığına ve şiddetine bağlı olarak bebeği dış ortamdaki enfeksiyonlardan koruyan rahim ağzında bulunan, bir tür tıkaç olan nişan düşer ve bir miktar kanama görülür. Bu durum kanlı akıntı şeklindedir. Ardından bazı anne adaylarının suyu gelir. Bebeğin içinde bulunduğu su dolu kesenin, kasılmalara ve doğum sancılarına bağlı olarak yırtılmasıyla gerçekleşen suyun gelmesi durumu her anne adayında yaşanan bir durum değildir. Farklı bir deyişle, bazı bebeklerin içinde bulundukları su dolu kese doğum anına kadar sağlam kalabilir ve hatta bazı bebekler bu kese ile dünyaya gelebilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu süreçte doğum sancısının şiddeti de herkeste aynı düzeyde hissedilmeyebilir. Ağrı eşiği yüksek olan kişiler, doğum sancılarını çok daha hafif bir şekilde geçirebilir. Doğum sancılarının başladığı hissedildiği an, ağrının sıklığı ve süresi not edilmeli ve bu durum hekime bildirilmelidir. Doğum sancılarının çok şiddetli hâle gelmesi, kişinin hastaneye gitmesini gerektirmese de hastanede sancının şiddeti NST olarak bilinen nonstrestest cihazıyla kontrol edilir. Böylece sancının rahim ağzının açılması ya da farklı bir deyişle doğum için yeterli olup olmadığına bakılabilir. Merak edilen bir diğer soru ise “Doğum sancısı nasıl anlaşılır?” şeklindedir.

Doğum sancısı nasıl anlaşılır?

Doğum sancısı, gebeliğin son dönemi olarak kabul edilen 38 ila 42. haftaları arasında başlar. Sancının uzun aralıklarla ve kısa süre boyunca devam etmesi, doğuma vakit olduğunun göstergesidir. Ancak sancı aralıklarının sıklaşması, sancı süresinin ve sancı şiddetinin artması, doğum sürecinin yaklaştığını gösterir. Sancılar dayanılmaz hâle geldiğinde hastaneye başvurulabilir. Bu durumda hekim, anne adayını NST cihazına bağlar. Böylece hem bebeğin kalp atışları hem de doğum sancısı takip edilir. NTS cihazında %40 ve üzeri değerin 20 dakika içinde 3 kez görülmesi vücudun doğum için hazır olduğunun göstergesi olarak kabul edilir. Bu sürecin ardından anne adayı doğuma alınır.

Eğer sizin de doğum hakkında merak ettiğiniz sorularınız varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak süreç hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


Kaynak Bilgisi : MedicalPark

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -