CK-MB Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Diğer adları : CK MB CPK MB
Resmi adı : Kreatin Kinaz-MB

Niçin Testi Yaptıracaksınız?
Kalp krizi geçirip geçirmediğinizi ve belli bazı pıhtı çözücü ilaçların etkili olup olmadığını belirlemek için bu testten geçilir.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?
Göğüs ağrınız veya başka kalp krizi belirti ve bulgularınız varsa bu test yaptırılır.

Gerekli Numune Nedir?
Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?
Hayır

Ne test edilmektedir?
CK-MB, kreatin kinaz (CK) enziminin üç ayrı formundan (izoenzim) biridir. CK-MB en çok kalp kasında bulunur. Kalp kası hücrelerinde hasar olduğunda düzeyleri yükselir .

Test için numune nasıl toplanır?
Bir kol damarınızdan iğneyle alınan kan numunesi kullanılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?
Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

Nasıl kullanılır?
Göğüs ağrısı olan kişilerde, kalp krizi olup olmadıklarını belirlemek için total CK, ile birlikte CK-MB düzeyleri ölçülür. Total CK yüksekliği kalp veya diğer kasların hasarını gösterdiğinden CK -MB bu iki hasarlı bölgenin ayırt edilmesine yardımcı olur.

Doktorunuz kalp krizi geçirdiğinizi düşünüp size “pıhtı çözücü” ilaç verdiğinde CK-MB doktorunuza ilacın etkili olup olmadığı belirtmede yardımcı olabilir. Pıhtı çözündüğünde CK-MB daha hızlı yükselme ve düşme eğilimi gösterir. Kanda CK-MB’yi birkaç kez ölçerek doktorunuz genellikle ilacın etkili olup olmadığını söyleyebilir.

Ne zaman istenir?
Ağrının kalp krizine bağlı olup olmadığını bağlı olup olmadığını belirlemek için total CKile birlikte genellikle CK-MB istenir. Hasarın kalp veya başka kasları ilgilendirip ilgilendirmediğini belirlemek için CK düzeyleri yüksek kişilerde CK-MB testi istenebilir.

Genellikle kalp krizi hastalarında göğüs ağrısının başlamasından yaklaşık 3-4 saat sonra yüksek CK-MB düzeyleri saptanabilir. CK-MB düzeyleri 18-24 saat içinde pik yapmakta ve 72 saat içinde normale dönmektedir..

CK-MB çok iyibir test olmasına rağmen geniş ölçüde yerine kalp hasarının daha spesifik bir testi olan troponin testi geçmiştir.

Test sonucu ne anlama gelir?
CK-MB değeri yükselmiş ve CK-MB’nin total CK’ye (rölatif indeks) oranı 2,5-3’den yüksekse kalbin hasarlanma olasılığı mevcuttur. Yüksek CK ile birlikte bu değerin altındaki bir rölatif indeks ise iskelet kaslarının hasarlanmış olduğunu düşündürür.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?
İskelet kasının ağır yaralanması CK-MB düzeylerini normalin üstüne çıkartacak kadar önemli olabilirse de genellikle rölatif indeksin yükselmesine neden olmamaktadır. Zorlu egzersiz de hem CK hem de CK-MB’yi yükseltebilir.

Doktorunuz hem kalp hem de iskelet kası hasarından kuşkulanmaktaysa troponin testi kalp krizini tanımlamada daha doğru sonuç vermektedir.

Bazen solurken zorluk çeken kişiler göğüs kaslarını kullanmak zorunda kalmaktadır. Göğüs kasları diğer kaslara göre daha fazla CK-MB içermekte olup kan CK-MB düzeyini yükseltecektir.

Kalp krizi geçirmemiş böbrekleri yetmezliğe giren kişilerde de yüksek CK-MB düzeyleri saptanabilir. Nadiren kronik kas hastalığı, tiroid hormon (T3, T4, TSH) düzeylerinde azalma ve alkolün aşırı tüketimi de, CK-MB düzeylerini yükselterek kalp krizinde görülene benzer değişikliklere neden olmaktadır.

Kalp krizi ne demektir ?
Kalp krizi kalp kaslarının bir bölümünün öldüğü anlamını taşır. Bu olgunun tıbbi terimi miyokart enfarktüsüdür (MI). Kalp krizi en çok göğüste bir cins bası hissi veya ağrıyla başlar ve sıklıkla boyun veya sol kola yayılır. Soluk almakta zorlanabilirsiniz. Kendinizi bitkin hissedebilir, soğuk soğuk terlemeye başlayabilirsiniz.

Kalp kasınıza kan götüren kan damarlarından biri (koroner arterler denilen) tıkandığında genellikle kalp krizi oluşmaktadır. Zaten kısmen bloke olmuş kan damarında bir kan pıhtısı oluştuğunda da (sıklıkla atardamarların sertleşmesi denilen -tıbbi terim ateroskleroz) kalp krizi geçirilebilir.

Göğüs ağrımın olması kalp krizi geçiriyorum anlamına mı gelmektedir ?
Birçok başka sorun göğüs ağrısına neden olabildiğinden göğüs ağrınızın tipine bakarak kalp krizi geçirip geçirmediğinizi her zaman söylemek mümkün değildir. Birçok kişi göğüs kaslarını zorladıklarında göğüs ağrısı çeker. Bazı akciğer sorunlarında da göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Göğüs ağrısı kalp atardamarlarındaki sertleşmenin (koroner arter hastalığı veya KAH) uyarı sinyali olabilir. Egzersiz, zorlu çalışma veya bazen stres zamanlarında oluşan, birkaç dakika sürüp istirahatle geçen göğüs ağrısına anjina pektoris denilir. Ağrı yalnızca birkaç dakikadan uzun sürerse, özellikle siz istirahatteyken oluşursa hemen tıbbi yardım isteyin.

Kalp krizinin başka hangi tanısal testleri mevcuttur?
Göğüs ağrısı çeken kişinin kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak için doktorlar birden fazla sayıda test uygulayabilir. Troponin testinin genellikle en doğru test olduğu düşünülür. Başka kalp krizi belirtisi olmasa bile kalp hasarını belirlemede CK-MB (kalbin CK izoenzimi) testi de son derece doğru sonuç vermektedir. Kalp krizi geçirenlerde miyoglobin ve kreatin kinaz düzeyleri hemen hemen her zaman yükselmekle birlikte bu iki parametre başka rahatsızlıklarda da yükselebildiğinden daha az spesifiktirler.

Ya kalp krizi geçirmediğimden emin değilsem ?
Özellikle istirahatle geçmeyen uzun süreli göğüs ağrısından yakınıyorsanız, anjina pektoris geçirdiğiniz söylenmişse, sizin için reçetelendirilen ilaçlar ağrınızı hafifletmiyorsa hemen tıbbi yardım isteyin. Kalp krizi geçiren birçok kişi cankurtaran çağırmaya girişmeden veya acil servise gitmeden kaybedilmiştir.


Kaynakça : labtestsonline

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -