BNP ve NT-proBNP Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Diğer adları : Beyin natriüretik peptidi proBNP
Resmi adı : B-tipi natriüretik peptit; N-terminal pro b-tipi natriüretik peptit

Niçin Testi Yaptıracaksınız?
Kalp yetmezliği tanısı konmasına ve şiddet derecesinini belirlenmesine yardımcı olmak için bu test yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?
Nefes darlığı ve yorgunluk gibi kalp yetmezliği belirtileriniz varsa veya kalp yetmezliği tedavisi görüyorsanız bu test istenir.

Gerekli Numune Nedir?
Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?
Hayır

Ne test edilmektedir?
Bu testler, kanda BNP veya NT-proBNP konsantrasyonunu ölçmektedir. Kalp normalde bir protein öncülü olan pro-BNP ‘yi düşük düzeylerde üretmektedir. Bu pro-BNP ikiye parçalanarak aktif BNP hormonu ve etkin olmayan NT-proBNP ‘yi serbestleştirir. BNP’nin salınma amacı kan hacminin düzenlenmesine ve dolayısıyla vücudun her tarafına kalbin kanı pompalamasına yardımcı olmaktır. Hem BNP hem de NT-proBNP esasen kalbin sol karıncığında (kalbin pompalama işlemini gerçekleştiren başlıca odacığı) yapılmaktadır. Sol ventrikül (karıncık) daha zorlu çalışma sonucu gerildiğinde, kanda BNP ve NT-proBNP konsantrasyonları belirgin derecede yükselebilir. Bu durum Kalp yetmezliğinde olduğu kadar kalp ve dolaşım sistemini etkileyen diğer hastalıklarda da görülebilir.

Test için numune nasıl toplanır?
Bir kol damarından alınan kan numunesi kullanılmaktadır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?
Test için hazırlık yapmak gerekmemektedir

Nasıl kullanılır?
Kalp yetmezliği tanısı koymaya ve kalp yetmezliğinini şiddet derecesini belirlemeye yardımcı olmak için BNP veya NT-proBNP kullanılabilir. Kalp yetmezliğinin çeşitli nedenleri vardır. Halen bu hastalığa bacaklarda şişme (ödem), soluma zorluğu, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtilerin varlığıyla birlikte ilave göğüs röntgenleri ve ekokardiyografi denilen bir ultrasonografi testiyle tanı konmaktadır. Ancak yine de kalp yetmezliği sık sık başka rahatsızlıklarla karıştırılmaktadır. BNP ve NT-proBNP düzeyleri, doktorların kalp yetmezliğiyle akciğer hastalığı gibi başka sorunları ayırt etmesine yardımcı olabilmektedir. Kalp yetmezliği çeşitli tıbbi tedavilerle başarıyla iyileştirilebildiğinden doğru tanı koymak önem taşımaktadır.

Ne zaman istenir?
Aşağıdaki durumlarda BNP veya NT-proBNP testi istenebilir:

Kalp yetmezliğiyle ilişkili olabilen yakınmalarınız varsa
Acil serviste bir kriz geçiriyorsanız ve doktorlar bunun kalp yetmezliği veya başka tıbbi sorunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını hızlı bir şekilde belirlemek istiyorlarsa
Kalp yetmezliği tedavisinin etkilerini takip için

Test sonucu ne anlama gelir?
Normalden yüksek sonuçlar hastanın kalp yetmezliğinde olduğunu düşündürür. Kan BNP veya NT-proBNP düzeyi kalp yetmezliğinin şiddet derecesiyle ilişkilidir. Daha yüksek BNP veya NT-proBNP düzeyleri hastada daha kötü bir sonlanımla (prognoz) ilişkili olabilir.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?
Kalp yetmezliği için ACE inhibitörleri, beta blokerler ve diüretikler gibi ilaçlarla tedavi edilen hastaların çoğunda BNP ve NT-proBNP düzeyleri düşmektedir. Hem BNP hem de NT-proBNP düzeyleri yaşla birlikte artma eğilimi göstermektedir. NT-proBNP ve BNP düzeyleri böbrek hastalığı olanlarda yükselmektedir.

Sol ventrikül (karıncık) fonksiyon bozukluğunda hem BNP hem de NT-proBNP yükselecek olmasına rağmen sadece birisinin ölçümü yeterlidir. Bu belirteçler birbirlerinin yerine geçmediklerinden sonuçlar doğrudan karşılaştırılamaz.


Kaynakça : labtestsonline

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -