Aldolaz Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Resmi adı : Aldolaz

Genel Bakış
Aldolaz glukozun enerjiye dönüşmesini sağlayan bir enzimdir. Vücudun her yerinde olmasına rağmen esas olarak yüksek miktarlarda kas dokusunda bulunur. Hastada kas veya karaciğer hasarı/hastalığı olduğunda kan dolaşımındaki düzeyleri yükselmektedir.

Eskiden iskelet kası ve/veya karaciğer hastalığına bağlı belli bazı hastalıkların tanısı ve izlenmesi için aldolaz kan testi istenirdi. Artık aldolaz testi yerine geniş ölçüde kas veya karaciğer hasarının daha spesifik belirteçleri olan CK (kreatin kinaz), ALT (alanin aminotransferaz) ve AST (aspartat aminotransferaz) benzeri enzim testleri kullanılmaktadır. Kas distrofisi ve az sayıda seyrek görülen iskelet kası bozuklukları olan hastaların takibinde aldolaz testi yine de bir miktar kullanım alanı bulmaktadır.


Kaynakça : labtestsonline

Isparta Şarkikaraağaç Dr. Sadettin Bilgiç Devlet Hastanesi - Akçakoca Devlet Hastanesi - Düzce Atatürk Devlet Hastanesi - Özel Oray Diyaliz Merkezi - Özel Düzce Güneş Tıp Merkezi - Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Özel Fizema Tıp Merkezi - Özel Düzce Göz Tıp Merkezi - Çaycuma Devlet Hastanesi - Devrek Devlet Hastanesi -