Aldolaz Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Resmi adı : Aldolaz

Genel Bakış
Aldolaz glukozun enerjiye dönüşmesini sağlayan bir enzimdir. Vücudun her yerinde olmasına rağmen esas olarak yüksek miktarlarda kas dokusunda bulunur. Hastada kas veya karaciğer hasarı/hastalığı olduğunda kan dolaşımındaki düzeyleri yükselmektedir.

Eskiden iskelet kası ve/veya karaciğer hastalığına bağlı belli bazı hastalıkların tanısı ve izlenmesi için aldolaz kan testi istenirdi. Artık aldolaz testi yerine geniş ölçüde kas veya karaciğer hasarının daha spesifik belirteçleri olan CK (kreatin kinaz), ALT (alanin aminotransferaz) ve AST (aspartat aminotransferaz) benzeri enzim testleri kullanılmaktadır. Kas distrofisi ve az sayıda seyrek görülen iskelet kası bozuklukları olan hastaların takibinde aldolaz testi yine de bir miktar kullanım alanı bulmaktadır.


Kaynakça : labtestsonline

Özel Başak Tıp Merkezi - Cilt (Deri) kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Rahim (Uterus) kanseri belirtileri nelerdir? - Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Kolon (Bağırsak) kanseri nedir? Kolon kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? - ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci - Lösemi (Kan kanseri) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? - Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler! - En iyi dostlarımız evcil hayvanlar -