Direkt LDL Kolesterol Testi Nedir? Ne Anlama Geliyor

Diğer adları : Direkt LDL-K Direkt LDL DLDL LDL D
Resmi adı : Direkt Düşük-dansiteli lipoprotein kolesterol

Niçin Testi Yaptıracaksınız?
Kalp hastalığını, geliştirme riskinizi belirlemeye, kolesterol düşürücü yaşam tarzı değişikliklerini ve ilaç tedavilerini izlemeye ve tokluk durumunda düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünüzü (LDL-K) doğru biçimde saptamaya yardımcı olmak için bu test yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?
Trigliseridleriniz anlamlı derecede yükselmişse belli aralıklarla LDL düzeylerinizi düşürme çabalarını izlemek için lipid profili sonrası bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?
Kolunuzun bir damarından alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?
Direkt LDL-K testi, hesaplamalı LDL-K testinden farklı olarak aç kalmayı gerektirmez. Herhangi bir test hazırlığına gerek olmamasına rağmen farklı nedenlerle doktor aç kalmanızı isteyebilr.

Ne test edilmektedir?
Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolün direkt ölçümü (direkt LDL-C) kanda, bazen “kötü” kolesterol denilen LDL kolesterol miktarını tayin eder. Yüksek LDL-C düzeyleri atardamarların sertleşmesi (ateroskleroz) ve kalp hastalığıyla ilişkilidir. Genellikle LDL-C miktarı standart bir lipit profilinden ölçülen değerlere (kolesterol, HDL-C, ve trigliseritler) göre LDL-C miktarı hesaplanır Olguların çoğunda bu hesaplama LDL-C değerini iyice belirlemesine rağmen trigliserit düzeylerinin giderek artmasıyla doğruluk derecesi azalır. Doğrudan LDL-C ölçümü trigliseritlerden daha az etkilenmekte olup trigliseritler yükseldiğinde de (400 mg/dL üstü) kullanılabilir.

Test için numune nasıl toplanır?
Kolunuzun bir damarından alınan kan numunesi kullanılır

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?
Direkt LDL-K testi, hesaplamalı LDL-K testinden farklı olarak aç kalmayı gerektirmez. Ancak doktorunuz farklı nedenlerle açlık sonrası kan alınmasını isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarına uymanızı öneririz.

Nasıl kullanılır?
Kalp hastalığı riskini değerlendirmek veya kolesterol düşürücü tedaviye yanıtı izlemek için tipik olarak düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) değerlerinden yararlanılır. Standart bir lipit profili, total kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-C) ve trigliserit ölçümlerini içerir. Bir matematik denklem kullanarak üç ölçüm değerine göre düşük yoğunluklu lipoproteinde mevcut kolesterol miktarı belirlenebilir. LDL-C için hesaplanmış değer tipik olarak lipit profilin bir bileşeni olarak rapor edilmektedir. Trigliseritlerin düzeyleri yükseldiğinde bu denklem geçerli değildir. Bu durumda LDL-C’yi doğru biçimde belirlemenin tek yolu LDL-C’yi doğrudan ölçmektedir.

Yüksek trigliserit düzeylerinin nedeni lipitleri etkileyen bir metabolik bozukluğu olabilir. Ancak yemek yedikten sonra herkeste yüksek trigliserit düzeyleri oluşabilir. Her iki durumda direkt LDL-C testi kişinin kanındaki LDL miktarını belirleyebilir.

Ne zaman istenir?
Bireylerin, trigliseritleri anlamlı derecede yüksekse LDL kolesterolün hesaplanması doğru sonuç vermeyeceği için direkt LDL-C istenir. Önceki test sonuçları yüksek trigliserit düzeylerinin varlığını gösterdiğinde doktor bu testi isteyebilir. Bazı laboratuvarlarda trigliserit düzeyleri hesaplanamayacak kadar yüksekse bu direkt LDL testi otomatik olarak uygulanacaktır. Bu yöntem başka bir test isteme, hasta için ikinci kez numune verme gerekliliğini ortadan kaldırarak doktora zaman kazandırır ve test sonucu alma süresini kısaltır.

Test sonucu ne anlama gelir?
Direkt LDL-C testiyle ölçüldüğü gibi artmış LDL düzeyleri kalp hastalığı geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Azalan düzeyler lipit düşürücü yaşam tarzı değişikliklere ve/veya ilaç tedavilerine yanıt verildiğini, kalp hastalığı riskinin azaldığını gösterir. .

Düşük LDL düzeyleri genellikle kaygı nedeni olmadığı gibi takip de edilmez. Kalıtsal lipoprotein eksikliği, hipertiroidi, enfeksiyon ve inflamasyonu olan kişilerde görülebilir.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?
Hasta sağlıklı ve “metabolik açıdan kararlı durumdaysa” hesaplanmış LDL-C gibi direkt LDL-C’de ölçülmelidir. Hastalık, cerrahi, travma, kalp krizi, ani kilo kaybı veya alımı ve gebelik geçici olarak LDL düzeylerini etkileyebilmektedir.

Niçin direkt LDL-C testi hesaplanan LDL-C testi yerine geçmemiştir?
Trigliserit düzeyleri normal olduğunda hesaplanmş LDL-C testi, yaklaşık direkt LDL-C kadardır. LDL-C, lipit profili ile hiçbir ilave maliyet olmaksızın hesaplanabilir.

Tüm LDL molekülleri aynı mı?
Hayır. LDL ve diğer lipoprotein moleküllerin büyüklük ve yoğunlukları farklı farklıdır. En fazla küçük ve yoğun LDL molekülleri olan hastaların, büyük LDL moleküllerine sahip olanlara göre daha fazla ateroskleroz riski altında olduklarına inanılır. Teknik açıdan farklı lipoprotein molekülleri yoğunlukları, büyüklükleri ve elektriksel yüklerine göre ayırt etmek mümkün olmasına rağmen büyüklüklere göre dağılıma ilişkin bilgilerin klinik yararı henüz açık net değildir.


Kaynakça : labtestsonline

Isparta Şarkikaraağaç Dr. Sadettin Bilgiç Devlet Hastanesi - Akçakoca Devlet Hastanesi - Düzce Atatürk Devlet Hastanesi - Özel Oray Diyaliz Merkezi - Özel Düzce Güneş Tıp Merkezi - Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Özel Fizema Tıp Merkezi - Özel Düzce Göz Tıp Merkezi - Çaycuma Devlet Hastanesi - Devrek Devlet Hastanesi -